28 февруари, 2010

Елин Пелин

Р.Магрит















Умник Гюро с умници другари

Появила се мечка стръвница, та изпояла момите по кладенците, бабите по
огнищата, старците по механите, децата по улиците. Никой се не наел мечката да
убие, селото от зло да отърве.

Наел се умник Гюро с умници юнаци. Повел ги Гюро по гора зелена, по върхища и
долища, повел ги, заклел ги - мечката да хванат, жива или мъртва в село да я
докарат.

Ходили, скитали, падали, ставали - мечата дупка стигнали.

Зарадвали се умник Гюро с умници юнаци.

- Ей те тебе, мецано Тодоро - викнал Гюро, - излез да се поборим!

Заревала мечка стръвница в дупка хладница. Реве и не излиза.

- Чакай, ще те науча! - викнал умник Гюро, па рекъл на своите умници другари: -
Вържете ме през кръста с яки въжета, па ме пуснете в мечата дупка, мечка
стръвница жива за ушите да изтегля.

Умници юнаци вързали умник Гюро и го в мечата дупка пуснали.

Лапнала мецана Тодора умната глава на Гюро и заревала.

- Аа, улови я! Дръж, Гюро! - завикали умниците и задърпали въжето.

Те дърпат навънка, мечка дърпа навътре. Мечка дърпа навътре, те дърпат навънка!

По едно време - що да видиш! Извлекли умник Гюро без глава...

Чудом се чудят умници юнаци.

- Бре, де му на Гюро главата?

- Ама той имаше ли глава?

- Мисля, че имаше.

- Па аз мисля, че нямаше.

- Имаше.

- Нямаше.

Скарали се умници юнаци и не могат да решат - имал ли умник Гюро глава, или
нямал! И отишли да питат булка Гюровица. Почукали, потропали на вратата:

- Излез, излез, булка Гюровице, да ни кажеш - имаше ли Гюро глава, или нямаше!

Излязла булка Гюровица, почесала се, помислила, па рекла:

- Не знам!

- Ка-ще да не знаеш? Помисли си!...

- Е, знам ли... За Великден Гюро си капа купува, та трябва да е имал глава...

Share/Save/Bookmark

21 февруари, 2010

Философия в изкуството 2

Музея на Алфонс Муха в Карлови Вари




Ар Нуво е стил в изящните изкуства, архитектурата и приложните изкуства. В различните страни той се нарича още Модерн стайл (Modern Style), Модернизъм (Modernisme), стил Либерти (Stile Liberty) или Виенски сецесион

Ар нуво достига своя връх през 90-те години на 19 век (особено периода 1890–1905). Като реакция на академичното изкуство на 19 век, стилът се отличава с изобразяване на плоски декоративни форми; преплетени форми на камшиковидната крива; асиметрия; изтъкване на ръчно изработените предмети, като опозиция на фабричното производство; широка употреба на нови и често скъпи материали; внимание към детайла и изработката; отхвърляне на предишните стилове в изкуството...

Особено характерни за ар нуво са всевъзможните вълнообразни форми — ластари, пламъци, вълни, буйни, развяващи се стилизирани женски коси. Имайки като своя основа стила модерн и японизма, той също покровителства украшателството преди всичко в архитектурно отношение.


Засилено е присъствието на пълзящите флорални мотиви. Балконите и еркерите се подкрепят не само от атланти (наместо класическите кантилеври), но и от клони на дървета, изработени от камък, цимент, гипс. Растителни и животински мотиви украсяват сводовете и рамките на прозорци и врати, подобно на един доста по-ранен пример — Мануелинската архитектура. Много архитекти като Гауди утвърждават този стил на пренаситената украса в архитектурния пластичен декор...


Ар нуво е движение, което е много широко в обхвата си. За много европейци то обхваща един цял начин на живот. Възможно е да се живее в къща, вдъхновена от Ар нуво, с Ар нуво гарнитура, прибори, съдове, пепелници и т.н.


Движението Ар нуво си поставя за цел да направи изкуството част от всекидневния живот, както и да прекъсне всички връзки с класическите времена и да разруши бариерите между изящните и приложните изкуства. В основите на Ар нуво лежи един специфичен начин на мислене относно модерното общество и новите методи на продукция, с опит да се предефинира значението и естеството на работата в изкуството, така че изкуството да не пренебрегва който и да било ежедневен обект, без значение на неговото приложение...

от нета
Share/Save/Bookmark

Философия в изкуството

Роб Гонсалес


Дадаизмът е движение в изкуството, което се развива след 1 - та световна война. То се изявява в изящните изкуства, литературата, театъра, дизайна и др. Характеризира се с нихилистичното си отношение към красотата, влечение към абсурдното, анархията, отрицание на естетичните норми, провокативността и чувството си за хумор. Дадаистите не влагат конкретни послания в творбите си.
Те оставят зрителя да направи собствена интерпретация на произведенията им. Дадаизмът се заражда като реакция срещу буржоазно-националистичните и колониални интереси, които създателите му считат за причини за избухване на войната, както и като протест срещу културния и интелектуален конформизъм... Дада критикува логиката в творческия процес, игнорира естетиката, това е (анти)изкуство на абстракцията, ирационалната мисъл или изобщо липсата на такава; подигравка с традиционните ценности в изкуството.

Действително дадаизмът стига до крайности, както и всяко течение, възникнало като реакция срещу определени социални, културни и морални нагласи.



Рене Магрит

Но се счита, че впоследствие дада се трансформира в сюрреализъм и в други форми на модернизма, и че всъщност именно дада поставя началото на постмодернизма. Смята се също, че стилове и течения в изкуството като авангард, попарт, флуксус са повлияни от дадаизма...

...френската дума "dada" - децата наричали дървено конче-играчка.
Много от дадаистите искат да изразят своето пълно отрицание на изопачената реалност и световния ред, който я е допуснал.

от Укипедия
Share/Save/Bookmark

14 февруари, 2010

Терапия с музика

Музиката се възприема от всички живи организми. Звуците, в това число и музикалните, се улавят от слуховите рецептори, постъпват по нервните влакна в мозъка и там детайлно се анализират. След това мозъкът ги предава на целия организъм - разширяват се или се свиват кръвоносните съдове, променя се кръвотокът, вследствие на което се променят пулсът и честотата на дишане.


Музикалните звуци чрез своите вибрации действат на тъканите на организма. А това е дало възможност на специалистите да разработят апарати, като например акустичния излъчвател, който се поставя на определен орган. Тези апарати показват ритъма на работа на съответния орган, например на жлъчния мехур.

МОНОТОННАТА МУЗИКА ИМА УСПОКОЯВАЩО ДЕЙСТВИЕ

Музиката е ефикасно лекарство при:

1.невротични разстройства;

2.дискинезия на жлъчния мехур;

3.гастрит с повишена киселинност;

4.язвена болест на стомаха и дванадесетопръстника;

5.заболявания на опорно-двигателния апарат;

6.усложнения след черепномозъчни травми.


Всички сме забелязали как нашата нервна система получава удоволствие от спокойните, равномерни ритми. Такава музика може да контролира организма – забавя или ускорява сърдечния ритъм, повишава или понижава кръвното налягане, възстановява мозъчното кръвообращение, активизира работата на мозъка.

Източната музика, която е характерна със своята монотонност, намалява напрежението, затова се използва в комплексна терапия за лечение на сърдечносъдови заболявания. Такива композиции помагат за нормализиране на нервнияобмен, а това е важно при хронични нарушения на белите дробове и хронична кислородна недостатъчност на мозъка. Немските психолози прилагат музикотерапия за премахване на стреса. Отначало музиката помага на подсъзнателно, а след това на съзнателно ниво. Те залагат по-скоро на тъжна музика.

Френският композитор О. Шанти създал редица произведения, като наблягал не само на музикалната тема, но и на инструментите, с които тя се изпълнява.


Например тамбура, китайска флейта, барабани и акустична китара заедно възстановяват процесите на възбуда и потиснатост в мозъка и така се отключват лечебните резерви. Тези равни мелодии (без изразена минорност или мажорност) се съчетават хармонично с биологичните ритми.

Адреналинът, който се отделя в по-големи количества, в малки дози е по-скоро полезен, отколкото вреден. Този хормон стимулира не само мозъка, но и цялата хормонална и имунна система. Ние бихме повишили своя имунитет, ако “си назначим” една доза “Бийтълс” например. Немските анестезиолози твърдят, че успешно използват музикотерапия в най-стресови за човека моменти. Добре подбраните мелодии намаляват нивото на хормоните на стреса и ускоряват процеса на рехабилитация...

... психология на човека
Share/Save/Bookmark

11 февруари, 2010

Целият наш опит





Целият наш опит в изучаването на живота свой за цялата история на нашето формиране, се свеждал към изучаване на "листата и клонките многочислени ", покривайки при това хартиените листи, още по-многочислени, с разнообразен почерк.


Някои по-практични търсели изцеление в клонките, а тези, които били романтици, гледали далече от дърветата в просторите на Космоса безпределен.

Но тъй като преди всичко, търсим изцеление, а в знанието на съзнанието съществуват само понятия за клонките, то единственото, за което можем да се досетим, с цел подобряване на своя живот, това е да се устремим да прекроим короната на дървото.


И всеки път, присъждайки на някой гръмкото име на велик “ботаник”, а още и под някакъв номер, ... дружно от различни страни на обширно разрасналото се уродливо дърво, под водителството на великите “ботаници” се устремявате да изменяте короната на дървото, както на нас ни се струва ...


При това съставяйки предварително с гласове премъдри програмата на поредния мащабен проект под названието " преобразувания всевъзможни ".
Стараем се съгласно предписанията човешки да отсечем всичко, което от гледната ни точка, е по-некачествено.
Но на дървото некачествено от самия корен, всички клони без изключение растат по същия този принцип...
Share/Save/Bookmark

Не е достатъчно само да се философства






Има един невидим свят, който ни окръжава и в който се движим. Виждането на този свят ще дойде. Това е въпрос само на време. А сега трябва да изучим това, което е на Земята. Хората на науката в последните си открития вече се доближават до невидимия свят.




Не е достатъчно само да се философства, но и да се има реално общение с невидимия свят. Един ден, когато изгрее Слънцето, всеки лъч, който ще влиза в очите ви, ще ви говори. Наоколо си ще чувате най-хубавия говор, който някога сте слушали. Едно цвете ще ти каже: “Добре дошъл, братко”. Хората мислят, че познават живота. Ние едва сме надзърнали в него. Когато погледнете небето, ще видите всички възможности, които то крие в себе си - всички тези светове. Виждате една мъглявост, а тя е един свят като нашата вселена”.

В човека ще се формира ново сетиво - специална мрежа, чрез която човек ще може да възприема приказния свят на пространството. Има известна светлинна енергия, която е извън нашия сетивен регистър. Новата мисъл, която ще дойде през тази култура, не би могла да бъде обхваната без помощта на тази светлина.
Share/Save/Bookmark

МИШЕТО




















през 6 раса у човека ще се формира ново сетиво - специална мрежа, чрез която човек ще може да възприема приказния свят на пространството. Има известна светлинна енергия, която е извън нашия сетивен регистър. Новата мисъл, която ще дойде през тази култура, не би могла да бъде обхваната без помощта на тази светлина... “Когато се образува тази мрежа, ще се възприема от човешкото съзнание втората октава на цветовете.

За възприемане на новата светлина трябва да бъдем готови. Старата светлина е само преддверие на новата светлина.”.



Share/Save/Bookmark

03 февруари, 2010

Делфини- релакс-природа



„Ако два звука с еднакво напрежение съвпадат, те произвеждат четири пъти по-силен звук, отколкото е напрежението на всеки от тях поотделно, докато тяхната интерференция произвежда абсолютно мълчание."
Share/Save/Bookmark

Наблюдател на природата




Природата" е само „прекрасна майка"; това е вярно само ако се отнася до външната физическа Природа , а вътрешната ни природа, какво място заема.

За повърхностния наблюдател тя е само една огромна бездна.

Напълно естествено е песимистично настроеният , убедил се в многобройните недостатъци и несполуки на Природата да си въобрази, че това е най-доброто доказателство за отсъствието в Природата на Божество in abscondito, както и на каквото и да е божествено в самата нея.

Можем ли да приемем такова нещо !?
Share/Save/Bookmark

02 февруари, 2010

Стълба , по която се изкачваш




Само една пътека извежда на Пътя и само в края на този Път може да бъде чут Гласът на Безмълвието. Стълбата, по която се изкачва устременият, е изградена от стъплата на страданието и скръбта; само гласът на светостта може да ги утеши. Горко ни, ако донесем и един порок със себе си, ако не си го оставил долу. Стълбата ще се разруши и ти ще бъдеш низвергнат. Нейното подножие се крепи в дълбоката тиня на твоите заблуждениея и определени грехове ... Балватска
Share/Save/Bookmark

БЕЗМЪЛВИЕ



Умът е великият творец на Реалното.



Защото - когато собственият му образ стане за него така недействителен, както са недействителни за него всички образи на неговите съновидения, когато той престане да слуша множеството, тогава ще различи Единния, вътрешния звук, който гради външния.

Тогава само - не по-рано - ще напусне той областта на лъжовното и ще встъпи в царството на истинното.

Преди душата да види, трябва да се постигне вътрешна хармония и телесните очи трябва да се закрият завинаги за всяка илюзия.

Преди душата да чуе, човекът трябва да стане еднакво глух както за гръмотевиците, така и за шептенията, както за виковете на ревящите слонове, така и за сребристото бръмчене на златната светулка.

Преди да може душата да разбира и да си спомня, тя трябва да се слее с Гласа на Безмълвието, тъй както с ума на ваятеля е бил слят образецът, по който е моделирана глината.

Защото тогава душата ще чуе и ще си спомни.
Share/Save/Bookmark

послание

Моята снимка
Не си поставяйте цели спрямо това, което другите хора мислят за важно. Само ти знаеш, кое е най-добро за теб! Не позволявай на Живота да ти се изплъзне, като живееш в миналото или в бъдещето. Живея пълноценно всеки Ден, Направете го и Вие за да бъде пълноценен и вашия Живот!